D3 u Chotovin

Informace o cestování v Chorvatsku

Chorvatsko

Stručné info

Svícení Povinné celoroční svícení po celý den
Mýto Dálnice
Povolené množství alkoholu v krvi Alkohol: 0,5 ‰ (v případě nehody bráno jako přitěžující okolnost)
Měna Chorvatská kuna (HRK)
Telefonní předvolba + 385
Časové pásmo Středoevropský, v letním období + 1 hodina
Další informace Informace MZV ČR

Rychlostní limity

Město Mimo město Silnice pro motorová vozidla Dálnice
Osobní automobil 50 90 110 130
Obytný automobil 50 90 110 130
Motocykl 50 90 110 130
Osobní automobil s obytným přívěsem 50 80 80 80
Pozn.: Řidiči, kteří mají řidičský průkaz méně než dva roky, mohou jet mimo obec nejvýše 80 km/h, na rychlostní silnici 100 km/h a na dálnici nejvýše 120 km/h.

Základní informace pro motoristy

Nezapomeňte hlavně na: zelenou kartu, lékárničku, varovný trojúhelník a reflexní vestu. Doporučujeme hasicí přístroj.

Telefonování během jízdy je dovoleno pouze se sadou hands free. Při předjíždění je nutné po celou dobu používat směrová světla.

Od 1.7.2013 je Chorvatsko členem EU, je však třeba mít na paměti, že jeho území není součástí tzv. Schnegenského prostoru, tedy hranice jako takové nezmizely. Je tedy zachována i když ve snížene míře kontrola na hranicích.

Dopravní značení

 • Zelené dopravní značky značí dálnice.
 • Žluté dopravní značky značí silnice a ostatní cíle.
Dálniční značení

Mýtné

Používání chorvatských dálnic podléhá mýtu. Na začátku placeného úseku obdržíte lístek, který při výjezdu z dálnice zaplatíte hotově nebo kreditní kartou. Na některých trasách se mohou poplatky vybírat i uvnitř úseků. Poplatky lze zaplatit přímo v chorvatských kunách nebo euru. Při placení v Eurech můžete obdržet zbytek po placení v místní měně, proto doporučujeme vzít si drobné mince sebou.

Electronic Toll Collection (ETC)

Nově od 16.4.2013 byl Chorvatsku zrušen předchozí systém SmartCard, a přešlo se plně na systém ETC (ENC). Do 30.9.2013 jsou stávající uživatelé ETC, kteří se nezaregistrovali při koupi jednotky, povinni svou jednotku registrovat, jinak ji nebude možno nadále používat. Electronic Toll Collection System (Chorvatsky ENC) je malá elektronická palubní registrační jednotka, kterou lze zakoupit na mýtnicích a kterou je nutné nabít částkou minimálně 100 HRK. Cena za palubní jednotku (On-Board Unit/OBU) je standardně 122 HRK a lze ji získat podpisem smlouvy s HAC. Platbu lze provést v hotovosti, kreditní kartou nebo prostřednictvím platebního příkazu. Palubní jednotka se umísťuje na čelní sklo pomocí k tomu určeného držáku. Odečítání mýta probíhá elektronicky při průjezdu mýtnicí, pro ETC je vyhrazen na velkých mýtnicích nejméně jeden pruh, na menších probíhá odečet v běžných pruzích pro smíšené platby.
Pozor! Pří platbě pomocí systému ETC, je třeba při průjezdu mýtnicí udržovat mezi auty odstup min. 10 m, jinak může dojít k odečtení z cizí jednotky - hrozí riziko pokuty! Viz smluvní podmínky: http://www.hac.hr/en/toll-rates/etc/etc-21-74/agreement

Seznam dálnic s ETC
 • Zagreb – Split – Ploče
 • Zagreb – Rijeka
 • Bregana – Zagreb – Lipovac
 • B.Manastir – Osijek – Svilaj
 • Zagreb – Varaždin – Goričan
 • Most na Krk*
 • Rupa – Rijeka*
 • * provozováno společností Bina-Istra

Tunely a mosty

Vyjma dálnic jsou zpoplatněny následující mosty a tunely:

 • most na ostrov Krk
 • tunel Učka (trasa Rovinj – Rijeka)
 • viadukt Mirna (trasa Rovinj – Umag) - již je součástí dálničního úseku, je tedy placen v rámci bežného mýta
 • tunel Sv.Ilija (trasa Zagvozd – Baška Voda)
 • Most přes řeku Krka

  Výše poplatku mýta se určuje podle kategorie vozidla

Tabulka kategorii vozidel
Most na Krk
Kategorie Poplatek
Kat. 1A 21 HRK
Kat. 1 35 HRK
Kat. 2 46 HRK
Kat. 3 81 HRK
Kat. 4 138 HRK
Tunel Učka
Kategorie Poplatek
Kat. 1A 18 HRK
Kat. 1 29 HRK
Kat. 2 42 HRK
Kat. 3 85 HRK
Kat. 4 172 HRK
Tunel Sv.Ilija
Kategorie Poplatek
Kat. 1A 12 HRK
Kat. 1 20 HRK
Kat. 2 30 HRK
Kat. 3 45 HRK
Kat. 4 66 HRK

Trajekty

Mezi jednotlivými ostrovy a pevninou zajišťuje přepravu společnost Jadrolinija. Během letní sezony je k dispozici většinou dostatek spojení po celý den. Bližší informace o jízdních řádech, přepravních podmínkách a cenách naleznete na stránkách společnosti Jadrolinija. Z chorvatského pobřeží je rovněž možné se přepravit trajektem do Itálie.

Dubrovník

Aktuální stav

V posledních letech proběhla v Chorvatsku mohutná výstavba dálnic. Dokončena je dálnice A 1 až po Ploče. Dálnice A 1/A 6 Záhřeb - Rijeka je hotova, spojení ze Záhřebu na hranice se Slovinskem po dálnici A 2 rovněž. Dálnice A 3 od hranic se Slovinskem kolem Záhřebu až po hranice se Srbskem je v provozu. Stejně tak je ukončená výstavba dálnice A 4 ze Záhřebu po Goričan na hranicích s Maďarskem. Dálnice A 5, která spojuje Maďarsko a Bosnu a Hercegovinu kolem města Osijek je v části od Osijeka po dálnici A 3 hotova, ostatní úseky se již staví. Dálnice A 7 ačkoliv se nestaví, tak kolem Rijeky jsou v provozu anebo se ještě staví 2+2 silnice I. třídy. Na Istrijském poloostrově je vybudován z dálnic A 8 a A 9 tzv. Istrijský ypsilon, který umožňuje pohodlné cestování od hranic se Slovinskem po celé Istrii. V provozu je již i úsek dálnice A 10 od hranic s Bosnou a Hercegovinou směrem na Ploče, které je již od této komunikace přístupné díky novému přivaděči. Kromě dálnic se v Chorvatsku staví i nové rychlostní silnice, například Trogir - Split - Omiš. Stejně tak se za poslední roky opravili a opravují stovky kilometrů státních silnic a dostavělo se mnoho obchvatů. Další zprovozněná stavba je spojnice mezi Zagvozd (A 1) a Baška Voda za pomoci tunelu Sv. Ilija. Dálniční a silniční boom v zemi je u konce, i když se ještě připravují další stavby: třeba prodloužení A 1 od Ploče až po Dubrovnik. Do výstavby se připravuje například i nový obchvat Záhřebu v celkové délce 106 km. Rovněž se připravuje i rozšíření dálnice A 1 v úseku Záhřeb - Karlovac (39,3 km) na šestipruhovou dálnici.

Dopravní situace

Chorvatští řidiči jezdí temperamentně a nemívají příliš pochopení pro pomalu jedoucí turisty vychutnávající si krásy pobřeží Jaderského moře. Velmi časté jsou policejní kontroly, vyplatí se respektovat mnohdy i ne zcela opodstatnělá omezení rychlosti.

Za deště se stávají chorvatské silnice vlivem odlišného složení velmi kluzké, hrozí nebezpečí smyku. V přístavech je třeba při nájezdu/výjezdu na trajekt dbát zvýšené opatrnosti, neboť naloďování je hůře organizované a v mnoha případech není optimálně stavebně vyřešen nájezd na trajekt, což zejména platí pro soupravy automobilu a obytného přívěsu.

A1

Svátky a prázdniny

 • 1. ledna (Nový rok)
 • 6. ledna (Tři králové)
 • Velikonoční pondělí
 • 1. května (Svátek práce)
 • Svatodušní svátky
 • 22. června
 • 25. června (Národní svátek)
 • 5. srpna
 • 15. srpna (Nanebevzetí Panny Marie)
 • 8. října (Den nezávislosti)
 • 1. listopadu (Svátek všech svatých)
 • 25. a 26. prosince (Vánoce)

Ceny pohonných hmot

Stav k 4.4.2016, přepočet na Kč dle kurzu ČNB z 4.4.2016 (1 HRK = 3,599 Kč)

Natural 95 8,80 HRK (31,67 Kč)
Diesel 7,77 HRK (27,96 Kč)
A1 v Dalmácii

Slovník dopravního značení

autocesta dálnice
izlaz výjezd
odmoriště odpočívadlo
čvor dálniční křižovatka
cestarina mýtnice

Důležité odkazy a kontakty

Český web věnovaný Chorvatsku www.chorvatsko.cz
Turistický portál www.croatia.hr
Ministerstvo dopravy www.mppi.hr
Chorvatské dálnice (Hrvatske autoceste d.o.o.) www.hac.hr
Dálnice Rijeka – Záhřeb (Autocesta Rijeka – Zagreb d.d.) www.arz.hr
Dálnice Záhřeb – Macelj (Autocesta Zagreb – Macelj d.o.o.) www.azm.hr
Dálnice na Istrii (Bina–Istra d.d.) www.bina-istra.hr
Jadrolinija www.jadrolinija.hr
Hrvatski autoklub www.hak.hr
Hasiči93
Policie92
Záchranná služba94
SOS112

Stav: květen 2014

Pečlivě jsme pro Vás připravili tyto informace. Prosíme Vás o pochopení, že správnost a úplnost těchto informací je bez záruky.


© 2002 – 2021 ceskedalnice.cz

info@ceskedalnice.cz | Poslední změna stránky: 19.05.2014 | RSS Novinky

Obsah stránek ceskedalnice.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.