D11, výjezd Dobřenice

Informace o cestování ve Slovinsku

Přejít na

Základní informace pro motoristy

Na území Slovinka platí povinnost používat tlumenná světla po celý den. Mlhovky je nutné použít kdykoli, kdy viditelnost poklesne pod 50 procent. Používání dálnic a rychlostních silnic podléhá mýtu. Maximální povolená hodnota alkoholu v krvi je 0,5 ‰.

V zemi se platí eurem (EUR), mezinárodní telefonní předvolba Slovinska je +386. Slovinsko používá středoevropský (letní) čas stejně jako Česká republika. Více informací můžete nalézt na stránkách MZV ČR.

Nezapomeňte hlavně na: značku CZ (při cestách po EU již není nutná, jestliže máte EU registrační značku), zelenou kartu, lékárničku, varovný trojúhelník a reflexní vestu. Doporučujeme hasicí přístroj.

Při couvání (krom parkování apod.) je nutné použít výstražná světla. Telefonování během jízdy je dovoleno pouze se sadou hands free.

Parkování

V rámci bíle vyznačených zón je povoleno dvě hodiny. V době od 7 do 19 hod je nutné si obstarat parkovací lístek (0,60 € za hodinu). Zóny krátkodobého parkování jsou vyznačeny modře a je zde možné parkovat maximálně půl hodiny.

Dopravní značení

 • Zelené dopravní značky značí dálnice.
 • Modré dopravní značky značí čtyřpruhové dálkové tahy a rychlostní silnice.
 • Žluté dopravní značky značí silnice a ostatní cíle.

Rychlostní limity

Město Mimo město Silnice pro motorová vozidla Dálnice
Osobní automobil 50 90 100 130
Obytný automobil 50 80 80 100
Motocykl 50 90 100 130
Osobní automobil s obytným přívěsem 50 80 80 80

Mýtné

Od 1. července 2008 jsou dálnice a rychlostní silnice pro vozidla do 3,5 t zpoplatněny dálniční známkou. Předchozí systém výběru mýta v hotovosti na mýtnicích a elektronickým systémem ABC se ruší.

Přehled zpoplatněných úseků ve Slovinsku.


Rakousko

Ceny dálničních známek

Druh známky Vozidlo Cena
Roční
Platná od 1. prosince roku předcházejícího do 31. ledna roku následujícího
Motorová vozidla (dvoustopá) s hmotností do 3,5 t, s libovolným přívěsem 95 €
Měsíční
Platná ode dne zakoupení do dne se stejným číslem následujícího měsíce po zakoupení. Pokud v následujícím měsící takový den není, tak do posledního dne měsíce.
Motorová vozidla (dvoustopá) s hmotností do 3,5 t, s libovolným přívěsem 30 €
Týdenní
Platná sedm za sebou následujících kalendářních dní včetně dne vyznačeného na kupónu jako počátku platnosti.
Motorová vozidla (dvoustopá) s hmotností do 3,5 t, s libovolným přívěsem 15 €
Roční Motocykly 47,50 €
Pololetní Motocykly 25 €
Týdenní Motocykly 7,50 €

Rakousko

Dálniční známky jsou nepřenosné. Pro informace o cenách za průjezd tunelem pod Karavankami se podívejte, prosím, na stránku o Rakousku.

Objízdná trasa pro cestu ze Štýrského Hradce (Graz) do Záhřebu

Buď lze sjet z dálnice A 9 na Exitu 228 Spielfed a vydat se po B 67 Grazer Bundesstraße směrem na Maribor nebo sjet těsně za hranicemi (před benzinovou pumpou). Ve Slovinsku pak pokračovat silnicí č. 437 podél dálnice A 1 až na kruhový objezd před Mariborem, kde nelze pokračovat rovně po rychlostní silnici H 2 (zpoplatněná) přes Maribor, ale je nutné jet přímo do města (ukazatele Dravograd, centrum, pak Zagreb, Ljubljana a Ptuj). Za Mariborem se pokračuje dále po silnici č. 1 a následně č. 9 na Záhřeb, přímo za slovinskými hranicemi již můžete najet na novou chorvatskou dálnici A 2 a jet dále do Záhřebu a až k Jadranu pohodlně po dálnici.

Další možností je se úplně vyhnout Mariboru a hned za rakousko-slovinskými hranicemi se vydat po silnici č. 438, dále pak po silnici č. 433 směr Lenart a následně po silnici č. 229 směr Ptuj, kde se po silnici č. 2 lze dostat na hlavní silnici na Záhřeb (č. 9).

Prodejní místa

K dostání jsou známky na čerpacích stanicích (OMV, Petrol, MOL, Agip) ve Slovinsku stejně tak jako v kancelářích národního autoklubu AMZS (Avto-Moto Zveza Slovenije) a správce dálnic DARS (všechny mýtnice: CP Kozina, CP Unec A, CP Unec B, CP Logatec, CP Postojna A, CP Postojna B, CP Divača, CP Senožeče, CP Bazara, CP Vrhnika, CP Krško, CP Krtina S, CP Krtina J, CP Solv. Konjice, CP Hrušica). Dále je možné koupit známku v řetězci SPAR nebo na poště. V Chorvatsku lze dálniční známky zakoupit na čerpacích stanicích Petrol, Ina, Tifon. V Maďarsku čerpací stanice MOL a Ina. V Rakousku lze známky získat na čerpacích stanicích v Korutanech a dálnici A 10, v pobočkách společnosti ASFINAG a rakouského automotoklubu ÖAMTC a zejména na čerpací stanici BP v Drasenhofen (z Česka přes Mikulov).

Aktuální stav

Slovinsko jako tranzitní země střední Evropy má poměrně velmi dobře vybudovanou síť silnic a dálnic. Vzhledem k problematickým vztahům s Chorvatskem lze očekávat jenom velmi pomalou, českými turisty tolik požadovanou, výstavbu nových dálnic na Záhřeb a Istrijský poloostrov, což vede zejména v letním období a o víkendech k nemalým problémům. V současnosti se pracuje na obchvatu města Ptuj, v období letních prázdnin si na zdolání úseku Maribor - Macelj (HR) rezervujte více času.

Dopravní situace

Jízda po Slovinsku je krom letního období klidná, problematické jsou pouze silnice ze severu na jih. Během prázdnin je zapotřebí počítat s častými zácpami a s výrazným zdražením dálnic, které vzniklo zavedením dálničních známek. K dostání jsou sice již sedmidenní dálniční známky, pro 10-ti a delší denní pobyty v Chorvatsku je nutné zakoupit známky dvě a úspora oproti původní půlroční známce je tak necelých 5 €.

Svátky a prázdniny

 • 1. a 2. ledna (Nový rok)
 • 8. února (Slovinský den kultury)
 • Velikonoční pondělí
 • 27. dubna (Den odboje)
 • 1. a 2. května (Dny práce)
 • 25. června (Národní svátek)
 • 15. srpna (Nanebevzetí Panny Marie)
 • 31. října (Den reformace)
 • 1. listopadu (Svátek všech svatých)
 • 25. prosince (Vánoce)
 • 26. prosince (Den nezávislosti)

Ceny pohonných hmot

Stav k 4.4.2016, přepočet na Kč dle kurzu ČNB z 4.4.2016 (1 EUR = 27,030 Kč)

Natural 95 1,185 EUR (32,03 Kč)
Natural 98 1,231 EUR (33,27 Kč)
Diesel 1,046 EUR (28,27 Kč)

Důležité odkazy a kontakty

Turistický portál www.slovenia-tourism.si
Slovinská správa dálnic www.dars.si
Informace o mýtu www.cestnina.si
Slovinská automobilová asociace www.amzs.si
Síť čerpacích stanic Petrol www.petrol.si
Síť čerpacích stanic OMV www.omv-slovenija.si
Hasiči112
Policie113
Záchranná služba112
SOS112

Stav: červenec 2009

Pečlivě jsme pro Vás připravili tyto informace. Prosíme Vás o pochopení, že správnost a úplnost těchto informací je bez záruky.


© 2002 – 2021 ceskedalnice.cz

info@ceskedalnice.cz | Poslední změna stránky: 11.08.2010 | RSS Novinky

Obsah stránek ceskedalnice.cz je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření nebo další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu autorů těchto stránek v rozporu s právním řádem České republiky.